Maria i ja - o autyzmie inaczej...
Autor: Redakcja Reedukacja.pl

Na początku października br. ukazała się niezwykle ciekawa książka autorstwa Miguela Gallardo - „Maria i ja", która nie powstałaby, gdyby nie córka autora. Maria ma 12 lat, zaraźliwy śmiech, unikalne poczucie humoru i... autyzm. Serwis Reedukacja.pl poleca niniejszą publikację, która powstała z inicjatywy Fundacji Orange przy wsparciu merytorycznym Fundacji SYNAPSIS.
 
„Maria i ja” jest nietypową książką. To ilustrowana historia kilku ostatnich dni lata, które autor spędził ze swoją córką Marią w jednym z kurortów wakacyjnych. Komunikacja Miguela i Marii opiera się na rysunkach, co stanowi jedną z alternatywnych form porozumiewania się z osobami z autyzmem. Taka też jest książka, pełna obrazów, które są naturalną formą ekspresji dla profesjonalnego ilustratora Miguela Gallardo.

Maria i ja
 
Pełna ciepła i humoru opowieść wprowadza czytelnika w świat osoby z autyzmem i pomaga ten świat odkrywać. Patrzymy na Marię oczami ojca, próbujemy zrozumieć jej potrzeby, lęki, niepokoje. Założeniem publikacji jest szerzenie wiedzy o autyzmie, a tym samym – ułatwianie osobom z tym zaburzeniem pełniejszego uczestnictwa w życiu społecznym.

Osobista opowieść autora o wyjątkowej relacji ojca i córki to także próba przełamania stereotypów. - Chciałem, żeby ludzie ją poznali, żeby odkryli, że niepełnosprawność jest czymś innym niż myśleli dotychczas - powiedział w jednym z wywiadów udzielonych hiszpańskiemu dziennikowi „El País”. - Wszyscy jesteśmy RÓŻNI i zarazem wszyscy jesteśmy WAŻNI - podkreśla Miguel Gallardo.


W dniach 12. - 13. października 2012 r. odbyła się w Warszawie konferencja „AUTYZM  z KLASĄ”, którą internetowy serwis pedagogiczny Reedukacja.pl objął patronatem medialnym. Gościem specjalnym, tego największego spotkania profesjonalistów i rodziców zainteresowanych tematyką autyzmu, był Miguel Gallardo.

Zobacz: Relacja serwisu Reedukacja.pl z Konferencji ”AUTYZM z KLASĄ”

Dodatkowo na terenie Polski będą odbywały się spotkania otwarte dla rodziców i osób, które interesują się problematyką autyzmu.
  • 27 października 2012 - Gdańsk - Cafe Fikcja
  • 7 listopada 2012 - Kraków - Księgarnia Hiszpańska "Elite"
  • 9 listopada 2012 - Katowice - Biblioteka Śląska

Ponadto Redakcja internetowego serwisu pedagogicznego Reedukacja.pl zachęca do obejrzenia poniższych krótkich filmów, które w przystępny sposób pomagają zrozumieć czym jest autyzm. Filmy zostały przygotowane przez Fundację Orange we współpracy z artystą Miguelem Gallardo.
 
Poniższy krótkometrażowy film animowany "Podróż Marii" jest rodzajem przewodnika po pełnym kolorów, miłości, kreatywności i oryginalności, życiu codziennym piętnastoletniej Marii. Podróż rozpoczyna się od uświadomienia sobie przez rodziców dziewczynki jej odmiennego zachowania potwierdzonego diagnozą: autyzm.
Kolejny film animowany opowiada w zabawny i bezpośredni sposób o dzieciach z autyzmem i ich wyjątkowych talentach, nie zawsze rozumianych przez otoczenie.
Więcej informacji: http://www.fundacionorange.es